Aktualitātes
Izsludināts iepirkums par jaunās paaudzes Interreg pārrobežu sadarbības programmu teritoriju stratēģiskās sociāli – ekonomiskās situācijas analīzes sagatavošanu
Šogad tika uzsākta diskusija ar Latvijas kaimiņvalstīm par jauno Interreg programmu izstrādi 2021.-2027.gada plānošanas periodam. Vasarā notika vairākas Programmēšanas komiteju sanāksmes, kurās partnervalsts vienojās par Interreg pārrobežu sadarbības programmu teritoriju un iespējamām sadarbības tēmām. Savukārt 2020.gada 21.jūlijā tika izsludināts iepirkums ar mērķi sagatavot stratēģisko sociāli – ekonomiskās situācijas analīzi trim programmām: Latvijas-Lietuvas-programmai, Latvijas-Baltkrievijas programmai un Latvijas-Krievijas programmai.
Publiskā apspriešana par stratēģiskiem virzieniem ESPON programmai 2021-2027
Aicinājums visiem, kuri domā, ka “teritorijai ir nozīme” un, ka uz vietu balstīta un teritoriālā pieeja var sniegt labāku izpratni par izaicinājumiem, kas mūs sagaida, t.sk. veltot uzmanību un darbības Eiropas Zaļajam kursam un atveseļošanās stratēģijai pēc COVID19 krīzes.
Uzsāktas konsultācijas par Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027.gadam tematisko ietvaru
Sākot no 13.jūlija ir uzsāktas konsultācijas par Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027.gadam tematisko ietvaru, kurās aicinām aktīvi piedalīties arī Tevi un veidot jauno programmu kopā.
Uzņēmējiem Vidzemē interese par iespējām digitalizēt līdzšinējos biznesa procesus
Pulcējot vairāk nekā 100 interesentu, Vidzemes plānošanas reģions ārkārtējās situācijas laikā īstenojis praktisku semināru sēriju par digitāliem risinājumiem uzņēmējdarbībā, kas var veicināt biznesa attīstību vietējā mērogā un ārvalstīs.
Pārtikas nozares uzņēmējiem iespēja pieteikties eksperimentālai kopradei, lai ar pētniekiem risinātu ilgtspējīga iepakojuma izaicinājumu
Vidzemes plānošanas reģions un Rīgas Tehniskā universitāte aicina pārtikas nozares uzņēmējus pieteikties eksperimentālai inovāciju koprades laboratorijai, lai kopā ar pētniekiem attīstītu ilgtspējīgus pārtikas iepakojuma risinājumus. Tā paredz iepriekšēju sagatavošanos un divas klātienes tikšanās novembrī.
Šlīteres bākā jauna ekspozīcija vēstī par putnu migrācijas brīnumu
Lai iepazīstinātu ar putnu migrācijas brīnumu un Kolkasraga nozīmi putnu tālajā ceļā uz ligzdošanas vietām, Šlīteres bākā izveidota jauna pastāvīgā ekspozīcija, kuras galvenais varonis ir neparastais putns līkšņibītis (Calidris ferruginea).
Aicinām mājsaimniecības piedalīties aptaujā par elektroenerģijas un ūdens patēriņu mājoklī
Aicinām mājsaimniecības piedalīties aptaujā par elektroenerģijas un ūdens patēriņu mājoklī. Aptaujas rezultāti apkopotā veidā tiks ņemti vērā, izstrādājot interaktīvu rīku – virtuālo māju, kurā būs iespēja testēt dažādus energoefektivitātes risinājumus un sekot līdzi enerģijas patēriņa izmaiņām. Aptauja pieejama: https://ej.uz/smartliving
VARAM aptaujā noskaidros mazo un vidējo uzņēmumu virzību uz digitālo transformāciju
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) sadarbībā ar Latvijas Universitāti uzsāk mazo un vidējo uzņēmumu (MVU) aptauju, kas tiek īstenota “Biznesa ekosistēmas digitālā transformācija” (turpmāk - DigiBEST) projekta ietvaros. Projekta mērķis - apzinot situāciju Eiropas reģionos, rast politikas risinājumus uzņēmēju atbalstam digitālās transformācijas stiprināšanai, veicinot moderno tehnoloģiju un inovatīvu uzņēmējdarbības modeļu izmantošanu.
Jaunieši prezentēs savu digitālo biznesa ideju prototipus
Maija beigās Ventspils jaunieši, kas iesaistījušies Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas starptautiskā jauniešu uzņēmējdarbības projektā “DigiYouth”, kopā ar ārzemju partneriem piedalīsies tiešsaistes pasākumā un demonstrēs kopš 2019. gada oktobra paveikto. Žūrijai, mentoriem, skolotājiem un citu komandu dalībniekiem jaunieši rādīs savu biznesa ideju attīstības gaitu, kā arī izveidotos prototipus.
Ēdiens un dzēriens vieno cilvēkus Latvijā un Igaunijā
Aprīlī noslēdzās projekts “Livonijas kulinārais ceļš”. Tas tika īstenots gandrīz trīs gadu garumā Latvijā un Igaunijā. Plašam cilvēku lokam (ceļotājiem, svētku tirdziņu un gastronomijas festivālu apmeklētājiem) projekts atklāja Livonijas garšas – ar saknēm tīrā dabā, kulinārajā mantojumā un jaunradē. Sadarbības ietvaros Vidzemes plānošanas reģions, Latvijas lauku tūrisma asociācija “Lauku Ceļotājs” Latvijā kopā ar pieciem sadarbības partneriem Igaunijā izveidoja abām valstīm kopīgu tūrisma zīmolu “Livonijas garša” ar apakšzīmolu “Taste Hanseatica”.
Mežtakas pārgājieni var sākties!
Mežtaka ir pārgājienu maršruts, kas ved cauri Latvijas un Igaunijas skaistākajiem mežiem un ko Vidzemes plānošanas reģions pagājušajā gadā sāka veidot kopā ar 9 partneriem Latvijā un Igaunijā. Nule ir atvērta Mežtakas mājas lapa ar informāciju pastaigu un pārgājienu plānošanai baltictrails.eu/forest, un aicinām doties mežā jau tuvākajās maija brīvdienās – vispirms tepat, Latvijas maršruta daļā!
Militārā mantojuma tūrisma projekts uzsākts ar partneru tikšanos tiešsaistē
Latvija un Igaunija reiz nokļuvušas vienos ģeopolitiskos procesos – abas valstis dibinātas uz Pirmā pasaules kara fona un pieredzējušas okupācijas varu maiņas Otrā pasaules kara laikā. Gan Latvijā, gan Igaunijā izveidojās mežabrāļu kustība, pretojoties padomju okupācijai. Abu valstu neatkarība tika atjaunota līdz ar Padomju Savienības sabrukumu. „Lauku ceļotājs” kopā ar 23 partneriem Latvijā un Igaunijā uzsāk kopīgu projektu, lai pēdējo simts gadu vēstures liecības ietērptu kopīgā militārā mantojuma tūrisma produktā.
Bioekonomika reģioniem, reģioni bioekonomikai
Līdztekus reģionālā plāna izstrādei tika sagatavots arī Pārrobežu Rīcības plāns zināšanās balstītas bioekonomikas inovāciju ekosistēmas izveidei, kā rezultātā, sadarbojoties reģioniem Somijā, Norvēģijā, Igaunijā, Polijā un Latvijā – Vidzemes plānošanas reģionā (Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekts RDI2CluB), ir uzsāktas vairākas bioekonomikas attīstību sekmējošas iniciatīvas.
Vēl līdz 23.aprīlim var nobalsot par kultūras projektiem Vidzemē
Vairāk nekā 10 000 balsu šobrīd jau reģistrētas par konkursā “Vidzemes kultūras programma 2020” iesniegtajiem projektiem. Vēl līdz 23.aprīlim (ieskaitot) elektroniski nobalsot var pagūt ikviens, tā paužot atbalstu kādai no 148 projektu pieteicēju idejām.
Apkopojums par Interreg programmu ieteikumiem projektiem saistībā ar COVID-19
Saistībā ar vīrusa COVID-19 izplatību Eiropā un pasaulē vairākās valstīs tika pieņemts lēmums par ārkārtējās situācijas izsludināšanu, nosakot virkni stingru ierobežojošu pasākumu. Arī Interreg programmas sagatavoja vadlīnijas un ieteikumus partneriem par sadarbības projektu īstenošanu pandēmijas laikā.
Dizains sekmē Latvijas ekonomikas izrāvienu, sabiedrības labklājību un vides ilgtspēju
Lai Latvijā pilnībā izmantotu dizaina nozares daudzveidīgās iespējas un inovatīvo potenciālu, lietojot dizainu kā stratēģisku instrumentu tautsaimniecības izaugsmē, indivīdu un sabiedrības labbūtībai, kā arī kultūras identitātes un valsts tēla veidošanā, izstrādāta Latvijas Dizaina stratēģija 2020.
"Transports pēc pieprasījuma" turpina braukt - iedzīvotāji aicināti izvērtēt brauciena nepieciešamību!
Vidzemes plānošanas reģions informē, ka iedzīvotāji Mazsalacas novadā un Alūksnes novadā Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta "MAMBA" aktivitāti - pakalpojumu “Tansports pēc pieprasījuma” varēs izmantot arī turpmāk, taču gan pasažieriem, gan pārvadātājiem jāievēro virkne drošības pasākumu.
Nākamo trīs gadu laikā Latvijā un Igaunijā notiks plaša kampaņa par pārdomātu enerģijas patēriņu un atjaunojamo energoresursu izmantošanu
“Praktiski risinājumi gudrai energoresursu izmantošanai” - SMART LIVING ir projekts, kura ietvaros tiks organizēti vairāki pasākumi. Kampaņas galvenais uzdevums būs veicināt sabiedrības izpratni par videi draudzīgu dzīvesveidu un pārdomātu enerģijas patēriņu, uzsverot arī atjaunojamo energoresursu izmantošanu. Viens no instrumentiem būs izstrādātā interaktīvā platforma, kas ļaus atraktīvā veidā izvērtēt ēkā notiekošos enerģijas procesus.
Veikts pētījums par kravu un pasažieru pārvadājumu pakalpojumu kavējošajiem šķēršļiem transporta koridora posmā Rīga-Valmiera-Valka
Vidzemes plānošanas reģions ir sniedzis ieguldījumu projekta “Baltic Loop” definēto transporta koridoru izpētē un kopā ar Rīgas plānošanas reģionu apkopojis to transporta pakalpojumu sniedzēju viedokli, kas strādā Dienvidu koridora Orebro-Rīga-Sanktpēterburga 160 kilometrus garajā posmā Rīga-Valmiera-Valka.
Vidzemē uzsākts pētījums par jaunu transporta pakalpojumu ieviešanu pašvaldībās
Vidzemes plānošanas reģions pēdējos gadus aktualizē jautājumus par mobilitāti lauku teritorijās, aicinot ne tikai saglabāt sabiedriskā transporta pakalpojumu tīkla struktūru, bet arī rosina diskusijas un testē jaunus pārvietošanās veidus, lai iedzīvotāji laukos, neskatoties uz to, kur ir viņu dzīvesvieta, joprojām varētu brīvi nokļūt uz pakalpojumu saņemšanas vietām arī tad, ja to īpašumā nav privātā vieglā automašīna vai kādu apstākļu dēļ to nav iespējams izmantot.
Izstrādāti priekšlikumi turpmākai rīcībai attiecībā uz organiskajām augsnēm lauksaimniecībā
Priekšlikumi ir izstrādāti, balstoties uz Latvijas Bioekonomikas stratēģijā 2030 izvirzītajiem mērķiem, kas ir orientēti uz saražotās biomasas pievienotās vērtības palielināšanu, veicinot produkcijas eksportu un nodarbinātību.
Jaunieši dalās pieredzē par attālinātu saziņu un darbu komandā
Ventspils vidusskolēni kopā ar vienaudžiem no Igaunijas, Somijas un Zviedrijas kopš 2018.gada ir iesaistīti digitālās uzņēmējdarbības projektā “DigiYouth”. Jaunieši darbojas jauktās starptautiskās komandās, lai izstrādātu digitālu produktu un pakalpojumu biznesa idejas, prototipus un pārdošanas plānus. Saziņa starp komandas biedriem un mentoriem notiek galvenokārt tiešsaistē – dažādās e-vidēs.
Igaunijas un Latvijas eksperti apvieno zināšanas upju un ezeru apsaimniekošanā
Projekta “Ūdens objekti bez robežām” (Water bodies without borders – WBWB) mērķis - izveidot platformu Igaunijas un Latvijas atbildīgo institūciju efektīvai sadarbībai pārrobežu ūdeņu apsaimniekošanā. Projekta ietvaros eksperti harmonizēja ūdeņu kvalitātes vērtēšanas metodiku, kopīgi analizēja pārrobežu ūdeņu kvalitāti, to ietekmējošos faktorus un identificēja iespējamos pasākumus kvalitātes uzlabošanai.
Sakārtotas degradētas teritorijas Daugavpils cietoksnī, Lūznavas muižā un Krāslavā
Degradētu teritoriju atjaunošana pēdējos gados kļūst par ilgstpējīgas teritoriju attīstības plānošanas nozīmīgu daļu, to atjaunošanas rezultātā radot sakārtotu un tīru vidi iedzīvotājiem, citos gadījumos, veicinot tajās uzņēmējdarbības attīstību. Latvijas - Lietuvas programmas projekta “Degradēto teritoriju revitalizācija” jeb “Trans-form” īstenošanas rezultātā sakārtotas trīs degradētas teritorijas Daugavpilī, Krāslavā un Lūznavā, Rēzeknes novadā kopumā 3,5ha platībā, turpinās darbi arī Panevežas pašvaldības (Lietuva) objektā Skaistkalnis parkā.
URBACT projektu “Active NGOs” un “Re-grow City” pieredzes apmaiņas vizīte Alūksnē
2020.gada 5.martā Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrā notika URBACT projektu “Active NGOs” un “Re-grow City” pieredzes apmaiņas vizīte. Pasākumā laikā ne tikai pārrunājām abu projektu aktualitātes un gaitas, bet arī uzzinājām par Alūksnes aktīvākajam nevalstiskajām organizācijām (NVO) un to sadarbību ar pašvaldību.
Seši Latvijas partneri turpina savu ceļojumu URBACT pasaulē
Jau 2019.gada septembrī uzsāka savas aktivitātes ES līmeņa pilsētvides attīstības programmas URBACT III 23 jauni sadarbības tīklu projekti, t.sk. 6 projekti ar Latvijas partneru dalību: ACCESS (Barriers to accessing culture) – Rīga, Cities4CSR (Cities for Corporate Social Responsibility) – Ķekava, DigiPlace (Digital innovation for cities) – Ventspils Digitālais Centrs, IoTxChange (Internet of Things for Urban Development) – Jelgavas novads, iPlace (Niches for sustainable local economic development) – Saldus, URGE (Circular building cities) – Rīgas enerģētikas aģentūra.
Kurzemes piekrastē atklātos jūras apstākļos ir iespējams izaudzēt gliemenes saimnieciskās darbības veikšanai
Pašlaik bez atbalsta mehānismiem vai subsīdijām gliemeņu audzēšana kā bizness nav ienesīgs, taču to var mainīt, attīstot pārstrādi un jaunus produktus. Tā kā gliemenes sniedz vērtīgus ekosistēmu pakalpojumus, attīrot jūras ūdeni no tajā esošajām barības vielām, tām ir pozitīva ietekme uz vidi vietās, kur notiek ūdens apmaiņa.
Parakstīta Rīgas deklarācija Baltijas jūras reģiona valstu sadarbībai zinātnē un inovācijās
Tiekoties konferencē “Inovācija – 21.gadsimta spēks”, kas tika orgaznnizēta ar Interreg Baltijas jūras reģiona programmas atbalstu projektā “Smart-Up Baltic Sea Region” , Baltijas jūras reģiona valstu zinātņu akadēmiju pārstāvji parakstījuši nodomu protokolu sadarbībai jeb Rīgas deklarāciju. Tās mērķis ir panākt maksimālu pētniecisko sinerģiju, īstenojot starptautiskas un kopīgas pētnieciskās aktivitātes un starptautiskus starpinstitūciju projektus.