Aicinām izteikt viedokli par Igaunijas – Latvijas pārrobežu sadarbības programmas dokumenta projektu


Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) kā Nacionālā atbildīgā iestāde par Eiropas Savienības Kohēzijas politikas mērķa “Eiropas teritoriālā sadarbība” programmu izstrādi un īstenošanas koordinēšanu Latvijā, sadarbībā ar Igaunijas nacionālo atbildīgo iestādi – Igaunijas Republikas Finanšu ministrija - nodrošinājusi Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027.gadam projekta (Programmas dokumenta projekts) sagatavošanu un līdz 2021.gada 8.decembrim aicina piedalīties tā publiskajā apspriešanā.

Programmas mērķis ir stiprināt sadarbību starp reģioniem šādos tematiskajos virzienos:
  • Vairāk sadarbības pārrobežu reģionos un kopīgu pakalpojumu attīstība
Ilgtspējīgas sadarbības prakses izveide pierobežas reģionā pārrobežu stratēģiskajai plānošanai un efektīvai kopīgo pārrobežu izaicinājumu risināšanai, pilotaktivitātes un īstenoti risinājumi sabiedrisko pakalpojumu ieviešanai. Šajā prioritātē ieguldījumi infrastruktūrā vai būvniecībā nav plānoti.
  • Kopīgi un viedi augoši uzņēmumi 
Sadarbības stiprināšanu starp izpētes, MVU un sabiedrisko sektoru, lai stimulētu inovācijas un uzņēmējdarbību. Transnacionālu inovāciju tīklu un klasteru izveide un stiprināšana un internacionalizācijas atbalsts. Šajā prioritātē ieguldījumi infrastruktūrā vai būvniecībā nav plānoti.
  • Ilgtspējīga un noturīga programmas teritorija 
Darbības dabas aizsardzības un bioloģiskās daudzveidības uzlabošanai, piesārņojuma mazināšanai. Kopīgas darbības pārrobežu problēmu risināšanai programmas teritorijā, piemēram, kopīgo ūdenstilpņu piesārņojums, pārrobežu zaļo tīklojumu pārvaldība, dabas objektu attīstīšana atpūtas vajadzībām un ilgtspējīgam dabas tūrismam u.c..
  • Labāk savienotā programmas teritorija (N.B. diskusija par šīs prioritātes saturu (Politikas mērķis 3) joprojām ir sarunu priekšmets ar Eiropas Komisiju un iznākums var mainīties.)
Vietējo pierobežu ceļu uzlabošana 
  • Pieejamāka un ilgtspējīgāka pārrobežu tūrisma pieredze 
Uz programmas teritorijas daudzveidīgā dabas un kultūras mantojuma balstītu ilgtspējīgu un pieejamu tūrisma produktu kopīga izstrāde, Tūrisma piedāvājumu, apskates objektu, produktu un pakalpojumu pieejamības uzlabošana visām sabiedrības grupām.
 
 
 
 
Programmas teritorijā ietilpst šādi NUTS 3 reģioni:
  • Latvijā: Kurzeme, Pierīga, Rīga un Vidzeme;
  • Igaunijā: Lõuna-Eesti (Dienvidigaunija) un Lääne-Eesti (Rietumigaunija).
 
 
 

Programmu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds (ERAF). Kopējais ERAF finansējums Programmai ir 26 miljoni euro (t.sk. tehniskajai palīdzībai).
 

Publiskā apspriešana notiek no 2021.gada 10.novembra līdz 2021.gada 8.decembrim.


Programmas dokumenta projekts publiskajai apspriešanai tiks virzīts vienlaicīgi gan Latvijā, gan Igaunijā. 

Publiskajā apspriešanā nodotais dokuments latviešu (tulkojums) valodā pieejams Tiesību aktu portālā (TAP). Latvijā rakstiskus priekšlikumus (latviešu valodā) par Programmas dokumenta projektu līdz 8.decembrim ir iespējams iesniegt TAP Sabiedrības līdzdalības sadaļā.

Publisko apspriešanu organizē arī Programmas Vadošā iestāde (Igaunija). Līdz ar to papildus TAP ir iespējams piedalīties publiskajā apspriešanā arī Igaunijas-Latvijas Programmas tīmekļa vietnē, kur var iepazīties ar Programmas dokumentu gan latviešu, gan angļu valodā, kā arī iesniegt rakstiskos komentārus, izmantojot programmas tīmekļa vietnes rīku.   

 

Sabiedriskās apspriedes sanāksme notiks 2021.gada 22.novembrī plkst. 14:00-17:00, attālināti. Reģistrācijas saite dalībai sanāksmē pieejama ŠEIT.


Balstoties uz publiskajās konsultācijās abās dalībvalstīs saņemtajiem komentāriem, Programmas dokumenta projekts tiks precizēts un tas gala projekts tiks iesniegts apstiprināšanai abu valstu valdībās un vēlāk iesniegts Eiropas Komisijā. Sagaidāms, ka pirmais projektu konkurss tiks izsludināts 2022.gada vidū.