Interreg “RADA un RĀDA”: 10 vietas, kuras Ziemassvētku brīvdienās vērts apmeklēt!


Ziemassvētku brīvdienām tuvojoties, iesakām kopā ar savām ģimenēm un draugiem doties svaigā gaisā, un apskatīt kādu no šīm vietām, kas ziemā izskatās īpaši vilinoši. Raksta beigās pieejama interaktīva karte ar kulinārijas tūrisma maršruta vietām, kur pa ceļam ieturēt gardu maltīti, un virtuālas tūres 3 muižās, kuras iespējams “izstaigāt” attālināti. Decembra “RADA un RĀDA” kampaņa tiek veltīta tēmai #10 Ziema.

1. Elkraga dabas taka pie Usmas ezera
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/g6nPK9KDHqqr5B5d7

Ventspils novada Usmas pagastā pie Usmas ezera no priežu dēļiem izbūvēta 300 metrus gara dabas taka veselīgām pastaigām. Tā ir īpaši pielāgota personām ar kustību traucējumiem, senioriem un ģimenēm ar maziem bērniem. Ir sagatavots arī audio materiāls latviešu un angļu valodā, kuru varēs noklausīties, izmantojot QR koda uzlīmes, kas būs izvietotas uz informatīvā stenda.

Ejot pa Elkraga taku, var novērtēt Kurzemes leģendām apvītākā un skaistākā ezera burvību, atceroties, ka platības ziņā tas ir sestais lielākais ezers Latvijā. No dabas takas paveras skats arī uz Moricsalu – vienu no pēdējām maz pārveidotajām teritorijām, kur jau vairāk nekā 200 gadu nenotiek saimnieciskā darbība. Moricsalas rezervāts iekļauts Eiropas Savienības aizsargājamo dabas teritoriju tīklā "Natura 2000".

300 metru garā pastaigu taka izbūvēta, jo Ventspils novada pašvaldība iesaistījusies Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projektā "Dabas tūrisms visiem" jeb "UniGreen".


 

2. Valkas-Valgas Dvīņu pilsētas centrs – šūpojies no Latvijas uz Igauniju un atpakaļ
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/RSgBSSAWwSvgNWtx7

Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas “Valkas-Valgas Dvīņu pilsētas centra” projekta izstrādes laikā ir uzbūvēts jauns Valkas centrālais laukums, kas tiks izmantots kultūras pasākumiem, brīvdabas tirgiem un cita veida saietiem. Laukuma dienvidu daļā starp kokiem ir bērnu rotaļu laukums un parka soliņi. 

Lai atvieglotu robežas šķērsošanu jaunajā centrālajā zonā, pāri Varžupītei / Konnaojai uzbūvēts jauns gājēju tilts. Šis tilts ir paredzēts tikai gājējiem, un tas ir pilnīgi jauns robežas šķērsošanas punkts. Jaunā tilta vidū uzstādītas šūpoles, kas ļaus cilvēkiem šūpoties no Latvijas uz Igauniju un atpakaļ. Zaļā  zona un celiņi savieno Valkas pilsētas laukumu tieši ar Pedeles atpūtas zonu.


 

3. Liepājas ezera Zirgu salas taka
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/RB88gzV2dntBeXcx6

Liepājas ezera Zirgu salas taka ir jauka pastaigu taka, kuras sākumā izveidots celiņu tīklojums ar platu un kvalitatīvu koka laipu gar ezera karstu un vairākām skatu platformām ezerā. Gar laipu izvietoti vairāki āra trenažieri un atpūtas vietas ar piknika galdiem un ugunskura vietām. Taka turpinās pa šauru dambi, uz kura izbūvēts skatu tornis, ļaujot izbaudīt ezera ainavu un vērot tajā mītošos putnus.

Zirgu sala ir lielākā no 15 Liepājas ezera salām un tā tika labiekārtota Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Dabas pieejamība visiem (NatAc)” ietvaros.


 

4. Spārītes parks Gulbenē
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/C3ix2dTDRknv372h6

Lielu daļu no Gulbenes pilsētas teritorijas aizņem parki, kas ir skaistiem vēsturiskiem stāstiem un intriģējošām leģendām apvīti. Viens no tādiem ir Spārītes parks, kura labiekārtošanu veica Gulbenes novada pašvaldība ar Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Parks without borders” atbalstu.

Spārītes un Emzes parka senais nosaukums bija Marijas parks, ko Vecgulbenes muižas barons Heinrihs fon Volfs veltījis savai sievai Marisai. Lai iemūžinātu pāragri mūžībā aizgājušās baroneses Marisas piemiņu, barons Heinrihs lika izrakt divus dīķus. Viens no tiem tika nosaukts par Asaru dīķi, jo tā centrā uzbēra saliņu asaras formā, savukārt otrs – par Svēto ezeru. Tam pa vidu bija viena lielāka sala, tai apkārt – sešas mazākas. Uz visām salām bija dažādas skulptūras (eņģeļi, vilki kā Volfu simbols, lāči, putni u.c.), uz mazajām salām bija akmeņi. Uz katra akmens bija iekalts viens no baroneses Marisas vārda burtiem. Dažus no tiem varam saskatīt arī šodien. 20.gadsimta trīsdesmitajos gados šī parka daļa ieguva Spārītes nosaukumu, tā tas tiek saukts arī tagad.


 

5. Juzefovas parks Naujenē, Daugavpils novadā
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/19jNDnnosAtv71fV6

Arī Juzefovas parks tika labiekārtots Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Parks without borders” laikā. Daba vilina, daba nomierina, uzmundrina un dziedē.  Skaistas dabas ainavas spēj priecēt ik viena cilvēka acis, tāpēc aicinām apmeklēt ļoti pievilcīgu un interesantu parku Daugavpils novadā, Naujenē.

Jezupovas (Juzefovas) parks ir veidots 19. gadsimtā holandiešu stilā un vēl līdz 19. gadsimta beigām šajā parkā būtu atrodama arī muiža, taču mūsdienās ir saglabājusies tikai neliela daļa no muižas parka, kurā ir atrodamas vairāk nekā 100 dažādu augu sugu.

Šajā parkā, līdzīgi kā citos muižu parkos, atrodamās koku sugas ir ļoti īpašas. Juzefovas parka īpašo atmosfēru veido simtgadīgas Eiropas ciedru priedes, korķa goba un baltā papele. Parka tuvumā mīt retais liellūpas vīngliemezis (Isognomostoma isognomostomos), kas Latvijā atrasts tikai šajā apkaimē. No Jezupovas parka iztek avots, kura ūdenim piemītot dziednieciskas īpašības.


 

6. Preiļu muižas komplekss un parks 
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/ZxHr7RzZxRTW6srd8

Preiļu muižas komplekss un parks ir lielākais pilsētvides parks Latvijā. Līdz mūsdienām saglabājušos romantiskā ainavu dārza veidolu Preiļu parks ir ieguvis 19. gs. vidū. Parka platība ir 41,2 ha, no kuriem apmēram 13 ha aizņem parka dīķi un kanāli. Preiļu muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, bet Preiļu pils ir izcils Latgales 19. gs. historisma laika muižu arhitektūras paraugs.

Tāpat kā Spārītes un Juzefovas parks, arī Preiļu muižas komplekss un parks tika labiekārtots Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Parks without borders” ietvaros.


 

7. Lāča dārzs Balvos
Atrašanās vieta: https://goo.gl/maps/H8ahq8SfFMXM8yJP9

Lāča dārzs – kādreizējais Balvu muižas augļu dārzs, ko ieskauj lazdu aleja. Dārza vidū – dīķis ar saliņu. Šobrīd te izveidots savdabīgs akmeņu dārzs ar 23 kompozīcijām, ko veido 49 akmeņi. Muižas parkā 2017. gadā uzstādīts vides objekts “Gaiss”, kas ir lielākais vēja zvanu ansamblis pasaulē.

Dārzs labiekārtots Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “NEWLINE” ietvaros.


 

8. Dabas taku ceļvedis
Pieejams ŠEIT.

Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Dabas pieejamība visiem (NatAc)” laikā tapis jauns dabas taku ceļvedis ar 100 visiem pieejamām dabas takām un vairāk nekā 300 citām takām un apskates vietām, kuras atrodas tuvumā un var ieinteresēt, ceļojot dotajā apkārtnē Latvijā, Igaunijā un Somijā.


 

9. Virtuālās tūres 

Savukārt, Latvijas-Krievijas programmas projekta “Sajūtu verstis” ietvaros tika izstrādātas trīs virtuālas tūres, kuras aicinām piedzīvot šeit un tagad:

  • Litenes muižas virtuālā tūre pieejama ŠEIT
  • Luznavas muižas virtuālā tūre pieejama ŠEIT
  • Krāslavas muižas virtuālā tūre pieejama ŠEIT




 

10. Kulinārijas tūrisma maršruti
Karte pieejama ŠEIT.

Jebkur, kur dosieties baudīt svaigu gaisu un apskates vietas, aicinām ielūkoties šajā kartē, jo iespējams tuvumā varēsiet ieturēt gardu maltīti pie kāda no kulinārijas tūrisma maršruta “Livonijas garša” ēdinātājiem.



Kulinārijas tūrisma maršruti izveidoti Igaunijas-Latvijas programmas projekta “Livonijas kulinārais ceļš” ietvaros.


Sekojiet mums Facebook, lai uzzinātu par jaunumiem, ieteikumumiem, pārrobežu sadarbības aktualitātēm un atbalsta iespējām.



Rakstu sagatavoja:
Linda Ermiča
vecākā eksperte
VARAM
Attīstības instrumentu departaments
Teritoriālās sadarbības nodaļa