Koprades darbnīcās "Ko celsim galdā?" veidos nākotnes redzējumu par bioloģiskās pārtikas patēriņa veicināšanu bioreģionā Vidzemē


Testējot ­­­­­­jaunu līdzdalības metodi “pārmaiņu arēna”, no š.g. marta līdz maijam Cēsīs, trīs secīgās koprades darbnīcās zemnieki, valsts pārvaldes un nevalstiskā sektora organizāciju pārstāvji kopā ar citiem bioloģiskā dzīvesveida entuziastiem veidos nākotnes redzējumu par to, kā veicināt veselīgu dzīvesveidu un palielināt veselīgas bioloģiskās pārtikas patēriņu bioreģionā Vidzemē.

Koprades darbnīcas ir praktisks turpinājums memorandam, kuru vairāk nekā 200 cilvēku parakstīja 2023. gada 25. oktobrī Siguldā, apliecinot atbalstu bioreģiona izveidei Gaujas Nacionālajā parkā, kas ir pirmais bioreģions ne tikai Latvijā, bet arī Baltijā.

Sabiedrības grupu pārstāvjiem nākot kopā, koprades darbnīcās tiks uzsākts darbs ar pirmo no memorandā definētajiem prioritārajiem virzieniem – veicināt veselīgu dzīvesveidu un palielināt veselīgas bioloģiskās pārtikas patēriņu reģionā, it īpaši sabiedriskās iestādēs, tostarp bērnudārzos, skolās, pansionātos un slimnīcās.

Koprades darbnīcu ietvaros, izmantojot “pārmaiņu arēna” metodes pieeju, tiks vizionēta ideālā pārtikas sistēma bioreģionā Vidzemē 5-10 gadu perspektīvā, kā arī definētas rīcības un noteiktas atbildības, kā šo mērķi kopīgiem spēkiem sasniegt. Kāda no koprades procesa laikā virzītajām iniciatīvām tiks praktiski realizēta, izmantojot Eiropas Savienības Interreg Baltijas jūras reģiona programmas projekta WeMakeTransition! finansiālu atbalstu.

Koprades darbnīcas Cēsīs notiks š.g. 27. martā, 23. aprīlī un 24. maijā, tās organizē Vidzemes plānošanas reģions un Cēsu novada pašvaldība.

 

Koprades darbnīcu laikā izmantotā metode “pārmaiņu arēna” ļauj pārdomāti iesaistīt plašu sabiedrības pārstāvju loku un efektīvi izmantot ikviena zināšanas, pieredzi un resursus. Metode ir viens no pārmaiņu pārvaldības instrumentiem, un tā paredz iesaistīt sabiedrību kopējas izpratnes radīšanas, arī mācību, vizionēšanas un eksperimentēšanas aktivitātēs, lai risinātu konkrētus izaicinājumus vai problēmas. No vienas puses tā paredz veikt ievērojamas pārmaiņas esošajā lietu kārtībā, šajā gadījumā fokusējoties uz sabiedrības līdzdalību un zināmas varas deleģēšanu tās rokās, no otras puses – fokuss vairs nav tik daudz uz pašvaldību, bet gan uz iespējām, ko pašvaldība var īstenot kopā ar plašu ieinteresēto pušu loku. Tas nozīmē, ka pašvaldība var kļūt par aktivitāšu procesa platformu, kā arī uzņemties koordinatora lomu, tomēr pārmaiņas būs iespējamas vien tad, ja aktivitāšu ieviešana būs visas sabiedrības līdzatbildība. Lai šis veiksmīgi tiktu realizēts, būtiska ir spēcīgu saišu veidošana starp koprades darbnīcu dalībniekiem – lai tie savstarpēji iepazītos, apzinātos resursus un zināšanas, kas ir viņu rīcībā.

Koprades darbnīcas organizē Vidzemes plānošanas reģions un Cēsu novada pašvaldība Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ceļā uz ilgtspējīgu un noturīgu sabiedrību, stiprinot pilsonisko līdzdalību un inovāciju (We Make Transition!” ietvaros, kā arī Eiropas Komisijas finansētā projekta “EUROPE DIRECT Vidzeme” un Interreg Baltijas jūras reģiona programmas 2021.-2027. gadam projekta “Ilgtspējīgas pārtikas sistēmu atbalstoša vide (KISMET)” aktivitāšu ietvaros.

Jautājumiem: Lienīte Priedāja-Klepere, projekta vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā, lienite.priedaja@vidzeme.lv

Informāciju sagatavojusi: Anita Āboliņa, galvenā komunikācijas speciāliste Vidzemes plānošanas reģionā, anita.abolina@vidzeme.lv.