Kosmoss, basketbols, hibrīdhakatons - Interreg tematiskajā kampaņā “RADA un RĀDA” | #1 Jaunatne
Cik radoša, gudra, talantīga un spēkpilna ir mūsu jaunatne! Uzziniet, kādos Interreg pārrobežu sadarbības programmu projektos iesaistījušies jaunieši un guvuši panākumus. Sākot ar basketbola turnīru un sociālās iekļaušanas vasaras skolu līdz pat kosmosa zinātnei un pilsētplānošanas hibrīdhakatonam.
Novembra mēnesis veltīts tematikai “#1 Jaunatne”. Šī ir tikai viena no īstenoto projektu tēmām, taču vēl ir daudzas citas, ne mazāk atraktīvas un ievērības cienīgas! Tādēļ esam nolēmuši uzsākt ikmēneša tematisko kampaņu “RADA un RĀDA”, kuras laikā dalīsimies ar projektu veiksmes stāstiem, kas piedzīvoti ar Interreg programmu atbalstu.
Sekojiet mums Facebook, lai uzzinātu, kāda tematika plānota decembrī, kā arī jaunumus, ieteikumus un aktualitātes par pārrobežu sadarbību un atbalsta iespējām.
Igaunijas – Latvijas programma | Projekts SpaceTEM | Jaunatne, uzņēmējdarbība, kosmoss
Foto: Grethe Rõõm (pēc National Foto: Karl Erik Piiriisik
Geographic Estonia pieprasījuma)
Lai ieinteresētu STEM (zinātnes, tehnoloģiju, inženierijas un matemātikas) studējošos jauniešus pievērsties ar kosmosa tehnoloģiju izstrādi saistītai uzņēmējdarbībai, projekta SpaceTEM ietvaros 3 gadu periodā 74 studenti no Latvijas Universitātes, Tartu Universitātes un Ventspils augstskolas koledžas piedalījās pārrobežu praksēs. Prakses noritēja gan projektā iesaistītajās augstskolās, gan Tartu Observatorijā, kā arī prakstiskās pieredzes gūšanai ar kosmosa tehnoloģiju izstrādi saistītos uzņēmumos, tādos kā SIA Mass Portal, Heliocentric Technologies Latvia, SIA SMW Wheels, AS HansaMatrix un SIA Emergn.
Praktikanti strādāja kopā ar zinātniekiem un inženieriem, piedalījās tādās praktiskās aktivitātēs kā jauno satelītu un stratosfēras balonu komplektu projektēšana un raķešu vadības, astronomijas un satelīta datu apstrādes algoritmu izstrāde, kā arī apguva jaunas programmēšanas prasmes. Studentu komandām bija unikāla iespēja piedalīties un pārbaudīt savas zināšanas Garage48 SpaceTech hakatonos Rīgā un Tartu.
Arī 300 skolēni Igaunijā un Latvijā tika iedrošināti studēt STEM, iesaistīties kosmosa tehnoloģiju izstrādē un veidot jaunus, ar kosmosa tehnoloģijām saistītus, uzņēmumus nākotnē, kā arī uzzināja par kosmosa tehnoloģiju sektora priekšrocībām karjeras izvēlei.
Latvijas – Lietuvas programma | Projekts BVENTA | Sports, veselīgs uzturs, basketbola turnīrs
Projekts radīja iespēju lauku jauniešiem saturīgi un veselīgi pavadīt savu brīvo laiku. Tas sākās ar veiksmīgiem semināriem par veselīgu uzturu un fizisko apmācību Latvijā, kurus prezentēja Vineta Ikauniece - Ozoliņa. Projekta galvenais notikums - Ventas upes basketbola turnīrs tika veiksmīgi uzsākts 2017.gada decembrī divās vecuma grupās. Turnīros piedalījās kopumā 10 komandas: Saldus, Kalni un Zirņi (Latvija), Papile un Venta (Lietuva).
Projekta laikā tika iegādātas arī basketbola bumbas un formas. Ventas upes basketbola turnīrs norisinājās no 2018.gada februāra līdz aprīlim. Čempionātā piedalījās septiņas komandas no Lietuvas un Latvijas. 2018.gada vasarā norisinājās divi vasaras basketbola turnīri 2004. gada vecuma grupā un jaunākiem zēniem un meitenēm. 2018.gada 29. jūnijā norisinājās lielākais VBL āra turnīrs, kuru apmeklēja apm. 100 spēlētāji un vairāk nekā 200 skatītāji Latvijā.
Treneris Edgars Buiķis projekta laika grafikā īstenoja ļoti interesantas un apmeklētas apmācības Zirņos, Saldū un Kalnos. Šāda pieredzes apmaiņa un aktivitātes ļaus sešu Lietuvas un Latvijas kopienu locekļiem aktīvāk piedalīties procesos, kas ietekmē viņu ikdienas sociālo dzīvi, un radīs apņēmību ikdienas problēmu risināšanā.
Latvijas – Krievijas programma | Projekts Shaping cities | Pilsētvide, zaļas pilsētas, sadarbība
Foto: Rēzeknes pilsētas dome
Kā saskatīt pilsētas vērtības un pārvērst tās pievilcīgā un ilgtspējīgā tūrisma produktā? Atbildi meklēja studenti un eksperti no Pleskavas un dažādām Latvijas pilsētām projekta Shaping cities zaļā pilsētplānošanas hibrīdhakatona “Pilsētas zaļuma vērtība – ko neredzam mūsu pilsētās” laikā.
“Klātienes seminārus apvienojot ar diskusijām interneta vidē, bija iedvesmojoši vērot, kā jaunieši sastrādājas ar augsta līmeņa pilsētplānošanas speciālistiem, kas atspoguļojās arī rezultātā – tika radītas jaunas un pavisam neparastas idejas Rēzeknes un Pleskavas degradēto teritoriju izmantošanai,” saka projekta vadītāja Nataļja Jupatova.
Turklāt, Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Shaping cities partneri, Rēzeknes un Pleskavas pilsētu pašvaldības, zaļās pilsētvides idejas īsteno arī dzīvē un revitalizē Ziemeļu rajona parku Rēzeknē un Mākslu skvēru Pleskavā.
Centrālā Baltijas jūras reģiona programma | Projekts RETHINK | Sociālā iekļaušana
Zemgales plānošanas reģions projekta RETHINK/PĀRDOMĀT laikā jauniešiem (18.-29.g.v) ar garīga rakstura traucējumiem (GRT) piedāvāja satikt savu mentoru un atklāt savus sapņus un intereses “Vasaras skolā 2020’’, kas ir sākums piecu mēnešu garai mentoru atbalsta programmai jauniešiem ar GRT, lai palīdzētu veiksmīgāk attīstīties kā personībai, mācīties būt sabiedrībā, apgūt praktiskas zināšanas un rīkoties patstāvīgi. Individuāls atbalsts ilgs līdz 2020. gada decembrim, pēc kopīgi izveidota individuāla atbalsta plāna, informē Ieva Zeiferte, Projekta RETHINK vadītāja.
Projekta laikā tika arī apmācīti mentori - profesionāļi pedagoģijā, darbā ar jauniešiem, sociālajā jomā, un ir motivēti šajā atbalsta programmā darboties arī praktiski.