Sadarbību pāri robežām un Latvijas un Igaunijas valstu simtgadi atzīmēja, apceļojot kultūrvēsturiskā mantojuma vietas
2018.gada 15.septembrī, atzīmējot Eiropas Sadarbības dienu, Eiropas kultūras mantojuma gadu un Latvijas un Igaunijas valstu simtgadi, divas Interreg pārrobežu sadarbības programmas – Igaunijas-Latvijas un Centrālā Baltijas jūras reģiona programma – piedāvāja iespēju iepazīt bagāto kultūras un dabas mantojumu Latvijā un Igaunijā, rīkojot izbraucienu dienas garumā, kuram varēja pieteikties jebkurš interesents.
Četri maršruti, četri autobusi - viena prieka pilna diena.
- HANZAS maršruts piedāvāja ieskatu Hanzas laikos, iepazīstinot viesus ar mazāko Hanzas pilsētu – Straupi. Savukārt, Cēsu pilī maršruta dalībniekiem bija iespēja piedalīties īstās viduslaiku dzīrēs ar mielastu, mūziku un dejām. Īstas Hanzas laikmeta sajūtas palīdzēja nodrošināt Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas projekts “HANSA: Hanzas vērtības ilgtspējīgai sadarbībai”.
- Industriālā maršruta dalībnieki savu ceļu sāka Alūksnē, turpināja, izbraucot ar “Bānīti” un visbeidzot apmeklēja Gulbenes Depo. Šo maršrutu nodrošināja Igaunijas-Latvijas programmas projekts “Industriālais mantojums”.
- Piekrastes maršruts sākās Pērnavā un saviem dalībniekiem piedāvāja pārgājienu pa nesen izveidotu tūrisma maršrutu Häädemeeste un Kabli Dabas centra apmeklējumu, kas ir izveidot projekta "Piekrastes pārgājiens" ietvaros.
- Zaļais maršruts savus dalībniekus pulcēja Tartu, no kurienes tālāk devās pārgājienā pa nesen izveidoto Zaļā dzelzceļa maršrutu netālu no Viljandi un Harglas pilsētām, un visbeidzot piedāvāja izmēģināt braucienu ar sliežu riteņiem Valkā, kas tapuši Igaunijas-Latvijas programmas projektā “Zaļais dzelzceļš”.
Visos maršrutos dalībnieki tika cienāti ar gardumiem no Livonijas kulinārā mantojuma klāsta, ko savukārt nodrošināja vēl viens Igaunijas-Latvijas projekts “Livonijas kulinārais mantojums”.
Visbeidzot visi četri maršruti savienojās Sangastē, Igaunijā, kopā pulcējot vairāk kā 200 viesus, kurus noslēguma svinībās priecēja četras projekta “UNESCO tūrisms” pārstāvētās etniskās kopas – Līvi, Suiti, Setu un Kihnu – ar tradicionālajām dziesmām un dejām.
Noslēgumā tika veidota Eiropas Sadarbības dienas mozaīka, kuras sastāvdaļas bija iepriekš sagatavojuši un līdzi paņēmuši visu maršrutu dalībnieki katrs sava maršruta krāsā. Kad mozaīkas priekškars atvērās, svinību dalībniekus pārsteidza stilizēts Mildas – Latvijas Brīvības pieminekļa attēls.
Atgādinām, ka jau septīto gadu septembrī tiek atzīmēta Eiropas Sadarbības diena, ko svin vairāk kā 40 valstīs. Šāda iniciatīva aizsākās ar mērķi stāstīt iedzīvotājiem par ieguvumiem un panākumiem, kas ir bijuši iespējami pateicoties sadarbībai pāri robežām INTERREG programmās. Šogad svētku noskaņu papildināja arī abu valstu simtgades svinības un Eiropas kultūras mantojuma gads.
Foto galerija: Igaunijas-Latvijas un Centrālā Baltijas jūras reģiona programmu Eiropas sadarbības dienas svinības – 2018.gada 15.septembris