URBACT Baltic Campus 2024: kapacitātes stiprināšana pilsētu ilgtspējībai
2024. gada 28.-29. novembrī Rīgā, VEF kvartālā notika nacionālās apmācības URBACT Baltic Campus – nozīmīgs pasākums, kas pulcēja Rīcības plānošanas tīklu pārstāvjus no Baltijas valstīm. Ar mērķi nodrošināt pašvaldību pārstāvjus ar rīkiem un metodoloģijām un sagatavotu integrēto rīcības plānu (IAP) īstenošanas fāzei.
Šāda tipa URBACT Campus pasākums šoruden ceļoja pa visu Eiropu: kopumā notika 18 URBACT Campusi, kas pulcēja vairāk nekā 270 partnerus no 28 valstīm! URBACT Baltijas valstu apmācībās piedalījās 26 pašvaldību pārstāvji no 13 dažādiem tīkliem:
- Agents of Co-Existence (Ķekavas novads);
- Beyond the Urban (Tartu);
- C4Talent (Alytus)
- Cities after Dark (Tallina);
- COPE (Vilņa)
- CSG (Tallina);
- Digi-Inclusion (Jelgavas novads);
- EcoCore (Ķekavas novads, Pärnu)
- Let's Go Circular! (Rīgas Enerģētikas Aģentūra)
- PUMA (Liepāja, Dienvidkurzemes novads, Lietuvas Green Region);
- Re-Gen (Daugavpils)
- Remote-IT (Tartu);
- Residents of the Future (Saldus novads).
Pasākumu vadīja 2 URBACT eksperti Lana Radčenko no Latvijas un Katri-Liis Lepik no Igaunijas, taču pasākuma organizēšanu un īstenošanu atbalstīja URBACT Latvijas, Igaunijas un Lietuvas Nacionālie kontaktpunkti.
Pasākuma pirmajā dienā dalībniekiem bija svarīgi izprast, kā padarīt savu rīcības plānu funkcionējošu, kā pilnveidot savas darbības, vienlaicīgi saglabājot integrētu un līdzdalīgu pieeju. Projektu pārstāvji iedziļinājās pārdomās par savu projektu īstenošanas posmu un saņēma daudz noderīgas informācijas par to, kā nodrošināt attiecīgo ieinteresēto pušu iesaisti šajā posmā, plānoto aktivitāšu ieviešanu un attīstību pēc projekta noslēguma.
Pasākuma otrajā dienā dalībnieki tika iepazīstināti ar finansējuma iespējām vietējā līmenī. Notika īpašā sesija, kur pašvaldībām tika prezentētas dažādas finansējuma programmas un iniciatīvas un dalībnieki varēja sazināties ar potenciālajiem finansētājiem par savām plānotajiem aktivitātēm. Apmācībās mums pievienojas pārstāvji no ESPON, Horizon Europe, Interreg Baltijas jūras reģiona, ERASMUS+ programmām, kā arī no Eiropas Pilsētiniciatīvas (European Urban Initiative) un EU Green City Accord iniciatīvas. Campus bija arī iespēja Rīcības plānošanas tīklu partneriem pārbaudīt, cik zaļš ir viņu integrētais rīcības plāns. Pateicoties Climate Fresk semināram, viņi guva iedvesmu un definēja atbilstošas zaļās darbības, ko integrēt savās darbībās. Dalībnieki pārdomāja, kā rīcības plāni un citi projekti pašvaldībās var nodrošināt klimata ietekmes un pārmaiņu samazināšanu, kā arī veiksmīgu pielāgošanu tiem.
URBACT Baltic Campus norisinājās nepiespiestā gaisotnē, kurā pilsētu pārstāvji no trim Baltijas valstīm apmainījās ar savu lielu pieredzi un praktisku informāciju par rīcības plāna sagatavošanas gaitu un citiem projektiem, ko viņi īsteno savās pašvaldībās.
Paldies visiem par aktīvu dalību! Tiekamies citos URBACT pasākumos!
Rakstu sagatavoja:
Anastasija Bizjajeva
URBACT Nacionālais kontaktpunkts Latvijā