Turpinām Interreg ikmēneša tematisko kampaņu “RADA un RĀDA” – decembra mēnesis veltīts tematikai “#2 Muižas un parki”. Vai zinājāt, ka visas šis apskates vietas ir atjaunotas vai labiekārtotas ar Interreg programmu atbalstu? Sekojiet mums Facebook, lai uzzinātu, kāda tematika plānota nākošā gada janvārī, kā arī jaunumus, ieteikumus un aktualitātes par pārrobežu sadarbību un atbalsta iespējām.
Ziemassvētku brīvdienas ir lielisks laiks, lai kopā ar savām ģimenēm dotos svaigā gaisā, gūtu svētku noskaņojumu, jaunus iespaidus un uzņemtu skaistus fotouzņēmumus vietās, par kuru eksistenci, iespējams, pat nebijāt zinājuši. Iepazīstiet 10 muižas un parkus, kurus iesakam apskatīt Ziemassvētku brīvdienās un skolēnu brīvlaikā. Raksta beigās pieejamas divas interaktīvas kartes ar muižām, parkiem un dārziem.
1. Kokmuižas pils kompleksa parks Kocēnos (6 km no Valmieras)
Atjaunotais Kokmuižas pils parks aicina izbaudīt tā krāšņos stādījumus un pastaigas simtgadīgu koku alejās, kā arī aplūkot Latvijā pirmo un pagaidām vienīgo publiski apskatāmo sfērisko Saules pulksteni.
Interreg Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Garden Pearls” laikā tika izstrādāti dažādi dārza tūrisma maršruti un pakalpojumi Latvijā un Igaunijā.
2. Elejas muižas parks un Tējas namiņš (27 km no Jelgavas)
Pašreizējais Elejas muižas ansamblis veidots 19. gs. sākumā, klasicisma stilā pēc grāfa Kristofa Johana Frīdriha (Žanno) Mēdema pasūtījuma. Savulaik tas atzīts par Kurzemes klasicisma pērli un izcilu būvniecības paraugu Eiropā. Parkā atjaunotas vēsturiskās taciņas, uzbūvēts tiltiņš pāri dīķim uz pussalu un izveidoti divi apmeklētājiem saistoši, interaktīvi objekti – tēlnieka Gļeba Panteļejeva skulptūra "Mīlestībai", kuras burvība viskrāšņāk atklājas krēslas stundās, un vides objekts "Saruna", kas ļauj cilvēkiem sarunāties katram no sava ūdenstilpnes krasta.
Uzlabojumi veikti Interreg Latvijas - Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas projekta “4SeasonsParks” ietvaros.
3. Alūksnes Jaunā pils
Pašā Alūksnes sirdī, blakus gleznainajam ezeram, lepni gozējas Alūksnes Jaunā pils un tai piegulošais Muižas parks. Pils, kas celta vēlās Tjūdoru neogotikas stilā 19. gadsimta otrajā pusē pēc barona Aleksandra Jozefa fon Fītinghofa pasūtījuma, ir viens no ievērojamākajiem arhitektūras pieminekļiem Latvijā.
Interreg Latvijas - Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Versts of Feelings” laikā tika izstrādāts un popularizēts jauns tūrisma maršruts “Sense Tour”, apvienojot dabu, kultūru un vēsturi.
4. Bīriņu pils parks (24 km no Siguldas)
Limbažu novada pērle – plašais Bīriņu pils ansamblis – ietver vairākus rūpīgi koptus parkus un dārzus un piedāvā daudzveidīgas atpūtas iespējas ainaviski krāšņā, gleznainā vidē. Ceļš uz pili ved pa ainavisku aleju un pāri slūžām, kas savieno divus ezerus – Bīriņu un Dzirnavu ezeru. Te paveras brīnišķīgs skats uz neogotikas stilā celto pili un tās apstādījumiem.
Interreg Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Garden Pearls” iekļautā dārza pērle.
5. Lāčupītes dendrārijs (20 km no Tukuma)
Gleznainais Lāčupītes dendrārijs, pilnā nosaukumā “Igora Medņa Lāčupes dendroloģiskie stādījumi”, pārsteidz ar te augošo koku un krūmu sugu daudzveidību – to šeit reprezentē vairāk nekā 400 dažādu sugu no visas pasaules. Lāčupītes dendrārijs ir īpaši aizsargājama dabas teritorija – tai noteikts dabas pieminekļa statuss, lai nodrošinātu šeit izveidoto vērtīgo svešzemju koku stādījumu saglabāšanu un pavairošanu.
Interreg Igaunijas - Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Garden Pearls” iekļautā dārza pērle.
6. Balvu muiža un Lāča dārzs
Muižas pils celta 18. gs. beigās, vairākkārt atjaunota, pielāgojot to skolas vajadzībām – šobrīd tajā atrodas Balvu Profesionālā un vispārējā vidusskola. Lāča dārzs – kādreizējais muižas augļu dārzs, ko ieskauj lazdu aleja. Dārza vidū – dīķis ar saliņu. Šobrīd te izveidots savdabīgs akmeņu dārzs ar 23 kompozīcijām, ko veido 49 akmeņi. Muižas parkā 2017. gadā uzstādīts vides objekts “Gaiss”, kas ir lielākais vēja zvanu ansamblis pasaulē.
Parka uzlabojumi veikti Interreg Latvijas - Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “NewLINE” ietvaros.
7. Preiļu muižas parks
Preiļu vēsturiskā mantojuma lielākais lepnums ir Preiļu muižas komplekss, un parks ir lielākais pilsētvides parks Latvijā. Līdz mūsdienām saglabājušos romantiskā ainavu dārza veidolu Preiļu parks ir ieguvis 19. gs. vidū. Parka platība ir 41,2 ha, no kuriem apmēram 13 ha aizņem parka dīķi un kanāli. Preiļu muižas apbūve ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, bet Preiļu pils ir izcils Latgales 19. gs. historisma laika muižu arhitektūras paraugs.
Parks labiekārtots Interreg Latvijas - Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Parks without borders” ietvaros.
8. Juzefovas muižas parks Naujienē (15 km no Daugavpils)
Jezupovas (Juzefovas) parks ir veidots 19. gadsimtā holandiešu stilā un vēl līdz 19. gadsimta beigām šajā parkā būtu atrodama arī muiža, taču mūsdienās ir saglabājusies tikai neliela daļa no muižas parka, kurā ir atrodamas vairāk nekā 100 dažādu augu sugu.
Parks labiekārtots Interreg Latvijas - Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Parks without borders” ietvaros.
9. Pīlādžu aleja pie Kazdangas pils (40 km no Kuldīgas)
Pīlādžu taka pie Kazdangas pils veidota par godu Latvijas simtgadei, alejā iestādot 100 pīlādžus (50 katrā alejas pusē). Tāpat teritorija papildināta ar 15 pieturvietām un vides objektiem – daudzveidīgām koka figūrām, kas izvietotas alejas abās pusēs, ļaujot izzināt dabu, kultūru un vēsturi caur piecām maņām – redzi, dzirdi, tausti, garšu un smaržu.
Uzlabojumi veikti Interreg Centrālā Baltijas jūras reģiona programmas projekta “Dabas pieejamība visiem (NatAc)” ietvaros.
10. Spārītes un Emzes parks Gulbenē
Gulbenes ziemeļaustrumu daļai pieguļ liels kādreizējais muižas parku masīvs – Spārītes un Emzes parks. Abu parku senākais nosaukums bija Marijas parks, ko barons Heinrihs fon Volfs veltījis savai sievai. Parkos ir trīs dīķi, viens no tiem saukts par Svētezeru – to barons dāvinājis savai sievai dzimšanas dienā. Kad barona sieva nomirusi, izrakts Asaru ezeriņš. Kādreiz šie parki bijuši dekorēti ar skulpturāliem veidojumiem dzīvnieku, dievu un amoru formā.
Parks labiekārtots Interreg Latvijas - Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta “Parks without borders” ietvaros.
Interaktīvās kartes
Muižas: Apskati šeit >>
Muižas, parki un dārzi: Apskati šeit >>