Interreg “RADA un RĀDA”: Pārgājienu maršruti un dabas takas, kas jāizstaigā pavasarī!
Vai arī Tev pārgājieni patīk tik pat ļoti, cik mums? Vai jūti patīkamu satraukumu par pavasara iestāšanos un pārgājienu sezonas atklāšanu? Tad šeit uzzināsi, kādus maršrutus un pastaigu takas iesakam apmeklēt šajā sezonā. Interreg ikmēneša tematiskās kampaņas “RADA un RĀDA” aprīļa mēnesis tiek veltīts tēmai “#6 Pārgājienu maršruti”.
Pirms varam ko ieteikt, vēlamies uzsvērt, ka 2020. gada Sarunu festivāla LAMPA ietvaros kopā ar Movement Spontaneous organizējām un paši pieveicām 2 dienu pārgājienu vienā no ietektajiem maršrutiem – Mežtaka. Kā mums gāja? To varat redzēt šajā video.
Pirmās dienas 16 kilometru garais pārgājiena maršruts sekoja Mežtakas posmam Cēsis-Caunītes gar Gaujas upi līdz Ērgļu klintīm un atpakaļ uz Cēsīm. Savukārt, otrajā dienā pieveicām 30 kilometrus par godu Interreg 30 gadu jubilejai – gar Cēsu pilsētas austrumu pusi līdz Vaives upei netālu no Dāvida ūdesnkritumiem un atpakaļ.
Vai zinājāt, ka visi turpmāk ieteiktie maršruti ir tapuši un labiekārtoti ar Interreg programmu atbalstu? Sekojiet mums Facebook, lai uzzinātu par jaunumiem, ieteikumumiem un pārrobežu sadarbības aktualitātēm un atbalsta iespējām.
Mežtaka – kopējais maršruta garums 2140 km
Mežtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E11 daļa Baltijas valstīs, kas ved cauri Latvijas, Lietuvas un Igaunijas skaistākajiem mežiem un nacionālajiem parkiem. Tā sākas no Polijas-Lietuvas robežas pie Lazdiju (Lazdijai) pilsētas, ved cauri Latvijai, iegriežoties Rīgā, un nonāk Tallinā, Igaunijā.
Garums: ap 2140 km, 102 līdz 114 dienas (~ 3 ar pusi mēneši):
Maršruts sadalīts ap 20 km garos posmos ar nakšņošanas un transporta iespējām.
Mežtaka tapusi ar Centrālā Baltijas jūras reģiona un Latvijas-Lietuvas pārrobežu sadarbības programmu atbalstu. Mežtakas izveide Kurzemē un Lietuvā šobrīd ir izstrādes stadijā. Takas marķēšana ir plānota 2021. gada vasarā. |
Pavisam nesen ir izdots arī Mežtakas ziemeļu daļas pārgājienu ceļvedis, kas domāts dažāda garuma pastaigu un pārgājienu plānošanai un īstenošanai skaistākajos mežu apvidos Mežtakā – marķētā pārgājienu maršrutā, posmā Rīga–Tallina.
Ceļvedī iekļauta shematiska ceļojuma karte, sniegta informācija par dienā veicamo km skaitu, grūtības pakāpi, apskates objektiem, kā arī praktiska informācija par ceļa segumu, bīstamajām vietām, šķēršļiem, nokļūšanu sākuma punktā un atgriešanos atpakaļ un citi praktiski padomi, kā iziet Mežtaku.
Ceļvedis elektroniskā formātā lejuplādējams Mežtakas mājas lapā.
Iespiedmateriālā ceļvedis pieejams ierobežotā daudzumā, tādēļ tiem, kas vēlas iegūt savā īpašumā šo „grāmatu”, jāseko Mežtakas Facebook informācijai, jo drīzumā sekos konkursi, kur ceļvedis būs viena no balvām.
Jūrtaka – kopējais maršruta garums 1420 km
Jūrtaka ir Eiropas garās distances pārgājienu maršruta E9 daļa gar Baltijas jūras piekrasti. Tā sākas pie Lietuvas – Krievijas robežas Nidas ciemā Lietuvā un ved cauri Latvijai līdz Tallinas ostai Igaunijā. Kopējais pārgājiena laiks ir aptuveni 70 dienas, bet taka ir sadalīta dienās un grūtības pakāpēs, tādējādi ļaujot sev izvēlēties vispiemērotāko attālumu. Taku var iziet abos virzienos.
Garums: ap 1420 km, 70 līdz 72 dienas:
Maršruts sadalīts ap 20 km garos posmos ar nakšņošanas un transporta iespējām. Jūrtaka ir izveidota ar Latvijas-Lietuvas un Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmu atbalstu. |
Arī Jūrtakai ir izveidots savs ceļvedis, kurš elektroniskā formātā pieejams Jūrtakas mājas lapā. Droši sekojiet Jūrtakas Facebook lapai, lai uzzinātu par jaunumiem, aktualitātēm un ieteikumiem pēc iespējas ātrāk.
Zaļie Dzelzceļi – kopējais maršruta garums 750 km
Zaļie Dzelzceļi ir zaļo ceļu tīkls Vidzemē un Dienvidigaunijā, kas ved cauri gleznainām, ainaviskām vietām un mežiem, un ir piemērots riteņbraukšanai, pārgājieniem, zirgu izjādēm un slēpošanai ziemas apstākļos. Maršruts lielākoties ved pa bijušajām dzelzceļu līnijām, kopumā ar savienojošajiem posmiem veidojot aptuveni 750 km garu maršrutu. Tā segums pārsvarā ir grants vai meža ceļi, un dabā ir marķēts ar zīmēm. Zaļajos ceļos Valkā un Gulbenē iespējams izmēģināt sliežu velosipēdus, kā arī Gulbenē un Moisakūlā var izmēģināt izbraucienu ar drezīnām. No Gulbenes līdz Alūksnei ir iespēja atpūsties un veikt braucienu ar šaursliežu Bānīti.
Ceļā ir redzami visdažādākie dabas objekti, skaistas upes, ezeri un kultūrvēsturiskas vietas. Zaļais Dzelzceļš ved cauri arī Gaujas Nacionālajam parkam un Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātam, kur var sastapt lielu bioloģisko daudzveidību, dabiskus avotus, smilšakmens atsegumus, gleznainus skatus un unikālus dabas, kultūras un vēstures pieminekļus.
Zaļie Dzelzceļi jeb Green Railway ir Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekts, kura vadošais partneris ir Vidzemes tūrisma asociācija.
Zaļie Ceļi (Rīga-Pleskava) – kopējais maršruta garums 400 km
Ar velosipēdu no Rīgas līdz pat Pleskavai! Latvijas-Krievijas pārrobežu sadarbības programmas projekta Greenways Riga-Pskov vadošais partneris Viļakas novada dome strādā kopā ar 11 sadarbības partneriem no Latvijas un Krievijas, lai izveidotu drošu un aizraujošu ap 400 km garu zaļo velo un pastaigu maršrutu. Jauna maršruta posmi Latvijas teritorijā būs pieejami jau šovasar, aicinot aktīvus ceļotājus doties pārgājienā vai izbraukt ar divriteni 98 km no Rīgas līdz Ērgļiem un 75 km no Gulbenes līdz Viļakai. Pa ceļam ir iespējams apskatīt burvīgas dabas ainavas un bijušās dzelzceļa stacijas, kā arī atvilkt elpu labiekārtotās atpūtas vietās.
Seko jaunumiem šeit!
Kurzemes un Ziemeļlietuvas dabas taku ceļvedis
Latvijas-Lietuvas programmas projekta Dabas tūrisms visiem (UniGreen) ietvaros Kurzemes plānošanas reģions ir sagatavojis dabas taku ceļvedi, kas ietver informāciju par vairāk nekā 80 Kurzemes un Ziemeļlietuvas dabas takām. Ceļvedī iekļauto dabas taku kopējais garums ir 380 kilometri, tajā skaitā 270 kilometri Kurzemē un 110 kilometri Ziemeļlietuvā. Vienas takas garums ir vidēji četri kilometri, kas nesteidzīgā solī aizņems aptuveni stundu. Ceļvedis būs noderīgs jebkuram, kas vēlas izbaudīt nesteidzīgas pastaigas dabā un iepazīt Kurzemes un Lietuvas pierobežas dabas bagātības – jūru, kāpas, ezerus, upes, mežus, pļavas, purvus un tajos sastopamos augus un dzīvniekus. |
Ceļvedis pieejams ikvienam aktīvam ceļotājam Kurzemes tūrisma informācijas centros un elektroniskā veidā šeit.
Lai iespaidiem bagātas pastaigas un veiksmīgi pārgājieni, izbaudot skaisto Latvijas un tās pierobežas dabu! Publicējot skaistās ainavu bildes, aicinām izmantot tēmturi #InterregLV
Rakstu sagatavoja:
Linda Ermiča
vecākā eksperte
VARAM
Attīstības instrumentu departaments
Teritoriālās sadarbības nodaļa