Projektā mērķu, aktivitāšu un sasniedzamo rezultātu kopsavilkums (LV):
Cilvēku ar īpašām vajadzībām diskriminācija un zemā iekļaušanās darba tirgū darba devēju nezināšanas, stereotipu un bažu, darba tirgus nelīdzsvarotības un nepietiekamu darba tirgus pakalpojumu dēļ ir kopīgs izaicinājums, kas projektā tiek risināts.
Pamatojoties uz identificētajiem kopīgajiem izaicinājumiem, projekta vispārējais mērķis ir apvienot spēkus un kompetences, lai kopā kļūtu spēcīgāki un virzītos uz iekļaujošāku darba tirgu, mudinot vairāk darba devēju ieviest un piemērot pretdiskriminācijas politiku, nodarbinot cilvēkus ar īpašām vajadzībām vai citu ar nodarbinātību saistītu darbību īstenošana savās organizācijās.
Projekts piedāvās reālu palīdzību, ceļvežus un rīkus uzņēmumiem un organizācijām pretdiskriminācijas politikas praktiskajā piemērošanā. Tas sniegs izpratni par to, kā īstenot pretdiskriminācijas politiku organizatoriskā līmenī, uz kuru darba devējus jau labu laiku aicina valsts un ES politikas plānotāji Projekta īsteošanas laikā pretdiskriminācijas politiku piemēros vismaz 40 darba devēji. Šī pieeja kļūs par iedvesmu, kam sekot citiem Centrālbaltijas reģiona darba devējiem, NVO un pašvaldībām.
Projekta rezultātā vismaz 40 organizācijas, galvenokārt MVU, būs piemērojušas pretdiskriminācijas politiku. Galvenās labuma guvējas organizācijas ir mērķa grupa – darba devēji, taču, piemērojot pretdiskriminācijas politiku, ieguvēji būs arī cilvēki ar īpašām vajadzībām.
Projektu pieeja ir izmēģināt un uzsākt nopietnu ilgtermiņa pakalpojumu, ko sauc par “darbinieks kā pakalpojums”. Pakalpojums tiks sniegts darba devējiem Centrālbaltijas reģionā ar darba integrācijas sociālo uzņēmumu (WISE) starpniecību, kas koncentrēsies uz nodarbinātības izredžu uzlabošanu tiem, kuri ir vistālāk no darba tirgus. Uzņēmumi darbosies kā starpnieks vai tilts, kas nosedz milzīgu plaisu un nelīdzsvarotību pašreizējā darba tirgū, kas būtiski apgrūtina vienlīdzīgas nodarbinātības iespējas un piemēros pretdiskriminējošu politiku organizācijās un MVU attiecībā uz cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.
Papildus kopīgām pārrobežu darbībām, zināšanu nodošanai, pieredzes apmaiņai utt., pievienotā vērtība, ko dos pārrobežu sadarbība, ir uzņēmēju attieksmes maiņa, konsolidēta pārrobežu pretdiskriminācijas politikas dokumentācija, kas ir gatava apstiprināšanai un ieviešanai latviešu valodā. , Zviedrijas un Centrālbaltijas reģiona organizācijas, zinoši darba devēji ar sadarbības saitēm partnervalstī, cilvēku ar īpašām vajadzībām reālās nodarbinātības veiksmes stāsti, kas mudinās citus darba devējus īstenot pretdiskriminācijas politiku un citus potenciālos darbiniekus iekļauties darba tirgū. nākotnē.