“Circular spaces” - aprites ekonomikas principu ieviešanai koprades telpās

Interreg projektā “Circular spaces” ir iesaistījušies astoņi partneri no piecām valstīm, lai divdesmit septiņu mēnešu laikā pilnveidotu vismaz piecas koprades telpas pēc aprites ekonomikas pamatprincipiem Baltijas jūras reģionā.

 

Projektā tiks izveidota Baltijas jūras reģiona koprades telpu konsorcija, lai sadarbotos ekodizaina un materiālu atkārtotas izmantošanas jomā, kā arī tālāk attīstītu digitālu aprites sadarbības rīku, kas veicina ražotāju un piegādātāju sadarbību aprites ekonomikas jomā. Vismaz 300 meikeri (veidotāji) un start-up tiks apmācīti un iesaistīti ilgtspējīgu produktu ražošanā un vismaz 5 biznesa idejas, kas ir balstītas aprites ekonomikas pamatprincipos, tiks pilotētas.

Projekta ideja ir izveidot aprites koprades telpas kā prototipu darbnīcas, kurās cilvēki tiekas, lai iegūtu zināšanas, strādātu pie projektiem un dalītos ar idejām, aprīkojumu un zināšanām par vidi, ekodizainu un materiālu atkārtotu izmantošanu, paplašinot projekta partneru, aprites koprades darbnīcu, uzņēmēju un sabiedrības pieredzi.

Projekts paredz, ka 2023. gadā partneru galvenais uzdevums ir apzināt katra partnera stiprās puses un pašreizējo situāciju, īpašu uzmanību veltot mērķa grupu vajadzību identificēšanai. Atbilstoši rezultātiem notiek darbs pie  vadlīniju "Ražotāju telpu pārveidei par aprites koprades telpām" izveides, izglītojošo programmu un digitālo rīku izstrādes, kas būs izmantojami kā vērtīgi instrumenti citām Baltijas jūras reģiona koprades telpām, lai palīdzētu veikt pāreju no lineārām uz aprites koprades telpām.

2023. gada vasarā sākās aktīva projekta darbība. Līdz šim projekta partneri ir organizējuši fokusa grupu diskusijas par aprites ekonomikas principu ieviešanu. Diskusijā piedalījās mazie un vidējie uzņēmēji, meikeri, koprades entuziasti un biznesa atbalsta organizāciju pārstāvji, kas dalījās savā pieredzē un viedokļos. Dalībnieki diskutēja par to, kā koprades darbnīcā atbildīgi un atkārtoti izmantot resursus un kā radīt radošu un inovatīvu vietu, kur cilvēki pulcējas, lai dalītos, mācītos un radītu kopā.

 Projekta partneris Lietuvas inovāciju centrs (Lithuanian Innovation Centre) kopā ar projekta partneriem izstrādāja aptauju koprades telpu lietotājiem, lai noskaidrotu, kādas ir nepieciešamības ieviest aprites ekonomikas principus koprades telpu izveidošanā katrā partnervalstī. Balstoties uz aptaujā iegūtajiem rezultātiem tiks izstrādāta izglītības programma koprades telpu lietotājiem un uzņēmējiem.

Projekta sadarbības būtība ir nodrošināt partneru sadarbību un partnerību starpvalstu līmenī, apkopojot un analizējot katras valsts pieredzi, sasniegumus un vajadzības, lai “Circular spaces” projekta rezultātā izstrādātu labākos vadlīniju dokumentus un rīkus, un ar piecu izcilu biznesa ideju rezultātiem pierādītu pozitīvos aspektus aprites ekonomikas principiem uzņēmējdarbībā.

Sadarbība ar projekta partneriem veidojas ļoti labi, taču jāņem vērā, ka, tā kā iesaistītās puses ir dažāda veida iestādes un uzņēmumi, katram darba specifika un pienākumi ikdienā ir atšķirīgi. Dažādība starp projekta partneru ikdienas pienākumiem sniedz iespēju dalīties pieredzē, mācīties vienam no otra un kopā nonākt pie labākā risinājuma. Turklāt projekta koncepts paredz, ka sadarbība ar projekta partneriem turpinās arī pēc projekta noslēguma.

Projekta  īstenošana ir sniegusi jau būtisku ietekmi uz mazajiem un vietējiem uzņēmējiem, sabiedrību un koprades telpu koncepta maiņu, jo projekta partneri ir prezentējuši dažādām mērķgrupām digitālā aprites sadarbības rīka vispārējo ideju un apkopojuši ieteikumus un atsauksmes no mērķa grupu pārstāvjiem, galvenokārt mainot uztveri un attieksmi par aprites ekonomikas nozīmi un ieguvumiem.

 

Elizabete Ločmele
Valmieras novada pašvaldība
Interreg projekta “Circular spaces” komunikācijas vadītāja