Kas ir INSURE? “INnovative SUstainable REmediation” jeb “Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana”


2019.gada 10.aprīlī Zviedrijā (Norrköping pilsētā) notika projekta “INSURE” noslēguma pasākums, kurā arī Latvijas partneri pastāstīja par izveidoto Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu (PPPV) datu bāzi un mobilo lietotni, kā arī izstrādāto stratēģiju piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu pārvaldībai.
Sekojiet līdzi informācijai! Maijā notiks pasākums Latvijā, lai interesentus informētu par piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu pārvaldību, veiktajiem testiem pilotteritorijās un sniegtu ieteikumus.

Noslēguma konferencē projekta partneri dalījās ar savu pieredzi pilotvietu izpētē un veiktajiem attīrīšanas metožu testiem. Projekta partneri praksē attīstīja un testēja rentablas un ilgtspējīgas metodes, lai veicinātu ilgtspējīgāku sanāciju jeb piesārņoto vietu attīrīšanu un atveseļošanu.

Latvijas partneri – Vidzemes plānošanas reģions, Valmieras pilsētas pašvaldība un Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs – dalījās ar projekta laikā veiktajām aktivitātēm un gūtajiem rezultātiem.

Intars Cakars, Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra Ķīmisko vielu un bīstamo atkritumu nodaļas vadītājs, prezentēja izveidoto Piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu (PPPV) datu bāzi un mobilo lietotni, savukārt centra hidroģeoloģe Sandra Karuša stāstīja par modelēšanu kā piesārņoto vietu stratēģiskās pārvaldības rīku.

Konferences viesi tika informēti arī par Vidzemes plānošanas reģions izstrādāto stratēģiju piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu pārvaldībai, kuras mērķis ir sniegt rekomendācijas šādu vietu zemju īpašniekiem un pārvaldniekiem. Tā paredzēta lietošanai gan pašvaldībām, gan privātajiem zemju īpašniekiem un sabiedrībai kopumā, tāpat tā būs noderīga gan vides jomas speciālistiem, gan cilvēkiem, kuriem vides piesārņojuma jautājumi ir sveši.

Stratēģijā ir iekļauts īss normatīvo aktu apskats, metodes, kā pašam novērtēt piesārņojuma klātbūtni un nopietnību, izskaidroti pamatprincipi par piesārņotāju izplatīšanos vidē, kā arī iekļauti iespējamie rīcības modeļi īpašniekiem un pārvaldītājiem, iespējamās sanācijas un atveseļošanas metodes un ieteikumi sadarbības veicināšanai starp iesaistītajām pusēm – pašvaldībai, zemes īpašniekam un reģionālajai vides pārvaldei.

Latvijā stratēģija un PPPV datu bāze tika prezentēta 2019.gada 22.februārī Vidzemes plānošanas reģiona rīkotajā seminārā, kas pulcēja vides speciālistus, pašvaldību attīstības un reģionālo vides pārvalžu speciālistus.

Vēl viens projekta informatīvais seminārs ir paredzēts š.g. maijā Latvijā, kur visi projektā iesaistītie Latvijas partneri prezentēs rezultātus, tai skaitā izpētes rezultātus no projekta pilotvietām.

Informācija par 22.februāra semināru un sniegtajām prezentācijām ir pieejama ŠEIT.

Seminārā prezentētie materiāli:

  • STRATĒĢIJA piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu PĀRVALDĪBAI un komunikācijai ar zemes pārvaldītājiem ŠEIT.
     
  • STRATĒĢIJA piesārņoto un potenciāli piesārņoto vietu PRIORITIZĒŠANAI ŠEIT.
     
  • MULTIKRITĒRIJU ANALĪZES RĪKS piesārņoto vietu prioritizēšanai Excel formātā lejupielādējams ŠEIT.


“Inovatīva, ilgtspējīga attīrīšana” (INSURE) projekts īstenots Centrālā Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmā un līdzfinansēts no Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzekļiem.

Informācija par projektu:


Saziņai par projekta aktivitātēm

Maija Rieksta
Projekta INSURE vadītāja Vidzemes plānošanas reģionā
Tālr. +371 26099521
E-pasts: maija.rieksta@vidzeme.lv

KAS IR INSURE?