Mūsdienās ir ļoti aktuāla nepieciešamība mazināt dabas piesārņojumu. Projekts GlassCircle palīdz stikla šķiedru ražotājiem samazināt stikla šķiedru pārpalikumu negatīvo ietekmi uz vidi, veicinot to izmantošanu. Lai mazinātu piesārņojumu, ir nepieciešams pāriet no lineāras ekonomikas uz aprites ekonomiku, kas ir viens no projekta mērķiem.
Stikla šķiedras un tās materiālu ražošanas procesa laikā rodas ievērojams daudzums pārpalikuma. Šobrīd šo stikla šķiedru pārpalikumus krāj kaudzēs atkritumu poligonos. Diemžēl ne visās valstīs šie atkritumi tiek šķiroti un bieži nonāk vienā plūsmā ar pārējiem atkritumiem, tādējādi radot papildus vides piesārņojumu. Valstīs, kurās stikla šķiedru pārpalikumi tiek šķiroti, bieži tiek uzliktas papildus izmaksas kompānijām, jo to nodošana poligonos ir ar paaugstinātu samaksu. Ievērojams daudzums no šiem pārpalikumiem ir izmantojams, augstas kvalitātes materiāls, bet nestandarta izmēros. Piemēram, viena kompānija ražo sienas no stikla šķiedras auduma. Tā kā piegādātie stikla šķiedras ruļļi ir standartizēta izmēra tāpat kā izgatavotās sienas, tad veidojas līdz pat 80 cm plats atgriezums, ko šī kompānija nevar izmantot. Citas kompānijas šo materiālu varētu izmantot šaurāku elementu izveidošanai, piemēram, laivu izgatavošanai. Tāpēc šādu materiāla glabāšana poligonos neatbilst ilgtspējības principiem un ir neefektīva no resursu izmantošanas viedokļa.
Projekta mērķis ir izveidot "GlassCircle" datu bāzi, kurā uzņēmumi ar stikla šķiedras pārpalikumiem varētu atrast partnerus, kas varētu būt ieinteresēti šo atlikumu izmantošanai savu produktu ražošanā. Visi interesenti var pievienoties datubāzei, aizpildot anketu sekojot saitei: GlassCircle V2a (Page 1 of 4) (office.com)
Projekts pulcē nozares pārstāvjus, ekspertus, zinātniekus un valsts iestādes, lai apmainītos ar zināšanām un apspriestu iespējamos risinājumus un nepieciešamos nākamos soļus ātrākai pārejai no lineārās uz aprites ekonomiku. Vairāk par projektu varat lasīt projekta mājas lapā: GlassCircle - Interreg Baltic Sea Region (interreg-baltic.eu)
Uz šo brīdi projekta ietvaros ir realizēti vairāki pasākumi. Pirmais no projekta pasākumiem bija hakatons, kur studenti no dažādām Baltijas Jūras reģiona universitātēm mēģināja atrast pielietojumus stikla šķiedru pārpalikumiem.
Pēc tam tika organizēti divi semināri, kuru mērķauditorija bija tieši mazie un lielie uzņēmumiem. Viens seminārs bija par aprites ekonomiku, dzīves cikla izpēti un izmaksām, kas saistīts ar pāreju uz aprites ekonomiku. Otrs seminārs bija vairāk mērķēts uz biznesa modeļa izstrādi ar uzsvaru tieši uz aprites ekonomikas principiem.
Ir svarīgi uzņēmumiem parādīt, kā pāriešana uz aprites ekonomiku var būt arī finansiāli izdevīga.
Projekts tiek realizēts Baltijas jūras reģiona 2021.-2027. gadam ietvaros.
Projekta mērķauditorija ir mazie un vidējie uzņēmumi, bet tas netieši arī ietekmēs lielāku sabiedrības daļu – samazinot šo atkritumu nonākšanu apkārtējajā vidē, kā arī radot efektīvāku sistēmu ierobežoto resursu izmantošanā.
Gaidot šī gada 1. maiju, kad apritēs 20 gadi kopš Latvija iestājās Eiropas Savienībā, projekta partneri vēlas novēlēt Latvijai izaugsmi un stabilitāti.
Projekta nosaukums: EXPLORING FULL CYCLE CIRCULAR ECONOMY FOR GLASS FIBER INDUSTRY (Pilnas aprites ekonomikas izpēte stikla šķiedras industrijā) “GlassCircle”
Informāciju sagatavoja: Līva Pupure